Miasto i Gmina Strzelin wspiera profilaktykę antynowotworową strażaków – ważne doposażenie strzelińskiej komendy PSP

W dniu 15 października 2019 r., w garażu naszej jednostki ratowniczo – gaśniczej, Burmistrz Miasta i Gminy Strzelin Pani Dorota Pawnuk  uroczyście przekazała na ręce mł. bryg. Krzysztofa Dobrowolskiego Komendanta Powiatowego PSP w Strzelinie asortyment związany z profilaktyka antynowotworową strażaków. Dzięki zrozumieniu Władz Miasta i Gminy Strzelin zakupiono, łącznie za kwotę 19 tys. złotych, następujący asortyment:

  • Pralka do zastosowań profesjonalnych (12 kg wkładu)
  • Szafa do suszenia odzieży specjalnej z funkcją dezynfekcji i ozonowania
  • Środki do prania i impregnacji ubrań specjalnych
  • Myjka ciśnieniowa

Strażacy na co dzień ratują ludzkie życie i mienie, często z narażeniem własnego zdrowia. Taka jest myśl przewodnia funkcjonowania naszej formacji, na której budowany jest etos naszej służby. Jednocześnie stały postęp w dziedzinie wiedzy oraz w dostępie do  techniki sprawia, że narażanie zdrowia strażaków można w metodyczny sposób ograniczać. Z wyników badań prowadzonych na całym świecie, prezentowanych chociażby w branżowych pożarniczych publikacjach wynika, że  środowisko strażackie szczególnie narażone jest na czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na nowotwory. Wynika to głównie z osadzania się na powierzchni odzieży specjalnej i sprzętu cząsteczek substancji kancerogennych wchodzących w skład dymów pożarowych oraz innych substancji niebezpiecznych.

Aby to ryzyko zmniejszać Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Strzelinie podjął starania o pozyskanie wyposażenia umożliwiającego dekontaminację, pranie i suszenie, a także odkażanie odzieży specjalnej oraz sprzętu specjalistycznego bezpośrednio po zakończeniu akcji gaśniczej. Powyższe spotkało się ze zrozumieniem strzelińskich władz z czego strażacy naszej komendy bardzo się cieszą. W ich imieniu za tę ważną darowiznę uroczyście podziękował Komendant Powiatowy wręczając Pani Burmistrz bukiet kwiatów
i pamiątkową tablicę.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.